A smoothiek egyre népszerűbbek. Sokan félreértik azonban, hogy mik ezek, miért és hogyan érdemes őket fogyasztani. Lássuk, mit kell tudni róluk (és a végén megosztom a kedvenc smoothie receptemet is 🙂 )
Nemrég nyíltnapot tartottunk a praxisomban. Nagyon sokan fordultak hozzám különböző kérdésekkel. Leginkább az életmód váltással kapcsolatban, ami részben a táplálkozásra, részben egészségesebb energikusabb, sikeresebb, boldogabb életre vonatkozott.
Többen meséltek táplálkozási életmódbeli szokásaikról. Szokásaink fogságában élünk, amit leginkább, szüleinktől, családunkból hozunk.
Ezen a legnehezebb változtatni, viszont kis odafigyeléssel, fegyelemmel és egy megfelelő térképpel nagyon is lehet.
Erről is írok szívesen, ha többen szeretnétek.
Sokan maguk is elindultak egy változás útján. Szeretnének többet tenni az egészségükért ezért elkezdenek divatos diétákat – van belőlük rengeteg a palettán -.
Többen így találtak rá a nyersevésre és a smoothie fogyasztására. Eléggé megdöbbentem, mikor elmesélték hogy készítik a smoothiet. A nyersevésre és bármely egészséges táplálkozásra nem könnyű áttérni, nehéz elhagyni az évek/évtizedek óta berögzött szokásainkat. Mielőtt nekiállnál mindenképp konzultálj szakemberrel, táplálkozási tanácsadóval, mert ha nem jól csinálod, jobbik esetben csalódni fogsz ebben az életformában, mert nem azt az érzést, eredményt hozza , amire vártál, rosszabb esetben még árthatsz is magadnak.
Ez ugyanolyan, mint amikor elmész egy fitnesz terembe életedben először, edző nélkül használod a gépeket és csodálkozol, hogy nem fittebb lettél, hanem sérüléseket szereztél, ami sokszor nem is azonnal érződik, pl. egy sérv kialakulása.
Térjünk vissza a smoothiehoz:
1.A Smoothie nem ital, hanem étel.
Nem iszogatjuk órákig , hanem – ha reggelire szántuk – megisszuk reggelire.
2. Smoothiet is kell „rágni”,
nem nyeljük le azonnal, hanem kicsit megrágjuk, hiszen az emésztés a szájban indul el.
3. A Smoothie gyümölcsökből és/vagy zöldségekből áll.
4. Gyümölcs mellé nem teszünk zöldséget csak zöld levelet, pl. spenót, zellerszár, és különböző zöldleveles növények levelei, pongyolapitypang, mentalevél,lóhere, porcsin….
5. Ha zöldséges turmixot szeretnénk pl. céklást akkor ne keverjük gyümölccsel.
6. A Smoothie vízzel készül nem tejjel.
Ételtársítási, emésztési szempontból nem fogyasztunk együtt fehérjét gyümölccsel.
A fehérjék emésztéséhez teljesen más emésztőenzimet használ a szervezet , mint a gyümölcsökhöz. Nem csoda, ha puffadáshoz vezet, együtt fogyasztva. Mi meg azonnal kikiáltjuk, hogy a smoothie és a nyerstáplálkozás nem jó, nem egészséges. Ezért kell egy tapasztalt szakember segítsége mielőtt belekezdesz. A fokozatos áttérés ütemezéséről nem is beszélve.
Az áttérésről is írok később, ha szeretnétek.
7. Smoothiet legjobb egy-két, max. három féle gyümölcsből készíteni.
Pl. alma, banán, zöldlevél.
8. Smoothieba nem valók a magok, diófélék.
Több embertől hallottam már, hogy lenmagot, mandulát, diófélét, szezámmagot stb. kever a smoothie-jába. Nem való oda, szintén emésztési, ételtársi szempontból. Lásd.6. pont.
9. „Ecetet teszek a smoothie-ba, hogy könnyebb legyen megemészteni, ön helyesnek tartja?” – kérdezte egy nagyon kedves érdeklődő.
Ez volt az a kérdés, ami leginkább inspirált ennek a bejegyzésnek a megírására.
10. A smoothie-t mindig friss, lehetőleg szezonális gyümölcsökből és levelekből készítsük.
A leveleket én nagyon sokszor a napi futásom közben, az erdőben gyűjtöm be. Miért pont a zöld levelek? Mert rengeteg bennük a klorofill.
A boltokban legtöbb levélhez ingyen juthatunk hozzá. Az emberek nagy többsége letépi a zöldségekről a levelet és otthagyja az üzletben, nem tudván, hogy mennyivel értékesebb, mint a gyökérzöldség, amiről éppen lecsupálta. A cékla levele isteni finom és ellát minket rengeteg ásványi anyaggal.
Miért fogyasszunk smoothiet? Ellát minket vitaminnal , ásványianyaggal, energiával, könnyen emészthető. Jó alternatívája a gyümölcsfogyasztásnak.
Sokan nem szeretik a gyümölcsöt –ez hogy lehet? ☺ -, ebben a formában viszont szívesen elfogyasztják.
Jó magam kb. 1,5 l-t fogyasztok belőle. Nem mindennap, néha jobban kívánom a gyümölcsöt rágni, megtanultam jobban figyelni a testem jelzéseire, ebben is sokban segített ez a tiszta , természetes táplálkozás. Délelőtt mindenképp lédús, – mivel éjszaka dehydratálódik a szervezetünk – édes gyümölcsre vágyom.
Mit eredményez a rendszeres Smoothie fogyasztás?
- Több energia
- Jobb emésztés
- Szebb bőr, köröm és haj
- Kevesebb alvásigény
Végül egy smoothie recept, ahogy én szeretem☺
Hozzávalók:
- Nagyobb teljesítményű turmixgép.
(Ha a tied nem ilyen legfeljebb kicsit rostosabb marad a smoothied, de az nem gond.)
- Egy jó nagy marék spenót, nálam 2 marék☺
- 1-2 érett ,lehetőleg bio banán (amikor már barna pöttyös, akkor jó), attól függ mennyire édesen és krémesen szereted
- 1-2 bio alma
- fahéj Ceyloni, ha szereted
- menta, ha szereted
- víz kb. 500-600 ml, attól függ, milyen sűrűre szeretnéd.
A spenótot, almát megmossuk, almát kisebb darabokra vágjuk, én maggal együtt teszem a gépbe. Banánt hámozzuk .
Alulra jön mindig a spenót, vagy más levelek, pl. menta, hogy a kés jobban fel tudja aprítani. 300 ml vízzel a leveleket pár másodpercig turmixoljuk, majd hozzáadjuk a többi gyümölcsöt , a maradék vizet és a fahéjt.
Nagy teljesítményű gépben nagy fokozaton 1 percig turmixoljuk.
A saját gépeden ki tudod tapasztalni.
Minden Smoothie-nak más íze , állaga van, bátran kísérletezz, hogy neked melyik a legfinomabb. Csak az ételpárosítás szabályait kell betartanod.
Ha reggelire szeretnéd és munka előtt nem érsz rá, elkészítheted este is. A hűtőben vár rád reggel, csak ott ne felejtsd 🙂
Jó étvágyat kívánok hozzá!
Bármi kérdésed van még, tedd fel bátran!
2 hozzászólás a(z) “10 félreértés a smoothie-val kapcsolatban” című bejegyzéshez
Szia, tetszett a cikk. Reggelente rendszeresen fogyasztok smoothie t és a zöldség gyümölcs párosítással kapcsolatosan olvastam el a cikket. Azt szeretném kérdezni, hogy a céklát miért nem lehet gyümölccsel keverni, illetve mivel keverhető? Másik kérdésem ha a fehérjét nem tartalmazhat akkor ez vonatkozik például a zabpehely re is? Előre is köszönöm a válaszod, szép napot.
Tamás
Kedves Tamás, azért nem jó keverni,mert felfúvódást okozhat. Igen , ez vonatkozik a zabpehelyre is. A legjobb mindig csak kevés összetevővel készíteni. Pl. alma, banán, valamilyen zöld levél, gyömbér, víz. Így a legkönnyebb megemészteni.
Köszönöm szépen a kommentedet.