A trópusokon élő kókuszpálma 30 m magasságot is elér. Több generációt túlélő fa, ha most ültetnél egyet, azt dédunokád még biztos látná. A kókuszpálma eredete pontosan nem ismeretes, mivel a pálma elhullatott magjai hónapokig csíraképesek és a tengeren úszva több ezer kilométert is megtehetnek mielőtt kicsíráznak.
A pálma folyamatosan érleli gyümölcseit, a fán mindig egyszerre találhatunk kókuszvirágot és diót is az érés minden fázisában. A virágból kifejlődő diónak 400 napra van szüksége a teljesen érett , szüretelhető állapot eléréséhez. Egy-egy érett kókuszdió eléri a 1,5-2,5 kg-ot is.
Többféle fajtája ismert, a narancssárgától a szürkés árnyalaton keresztül az élénkzöldig.
Az érett gyümölcsök általában maguk esnek a földre, ezért a fa alatt nagyon óvatosnak kell lenni.
A kókuszdió rendkívül értékes növény, hiszen minden része felhasználható. Belsejében a kókuszvíz, a kókuszhús emberi fogyasztásra. A kókusz héjából tálakat, edényeket készítenek , a textiliparban fonalat , lábtörlőt készítenek belőle. Kókuszvirágból a finom karamellás ízű kókuszvirág cukrot és szirupot.
Nálunk a boltokban többféle kókuszt találunk. a fiatal, zöldhéjú, a kívül fás (erről már lehántották a külső héjat) és a „szőrös” kókusz. E három közül leginkább az első kettő élvezhető, a „szőrös” kókusznak a vize nagyon kis mennyiségű és általában már savanyú.
Milyen kókuszt érdemes megvásárolni?
Javaslom, hogy a fiatal ivókókuszt vásároljátok. Vásárlásnál érdemes odafigyelni, hogy egészséges, sérülés és penészmentes kókuszt vegyetek.
Ezekben a kókuszdiókban 300-450 ml friss, zamatos kókuszvíz található. Miután szívószállal kiittuk a vizet, felnyitjuk a diót és kiszedegetjük a húsát, amit vagy frissen elfogyasztunk vagy készítünk belőle kókuszreszeléket, kókusz csipszet, kókusztejet, kókusztejszínt, kókuszlisztet, melyeket felhasználunk süteményekhez, müzlikhez…
A kókuszvizet a hawaii lakosok „mennyei harmat”-nak nevezik. Ezzel nagyon egyet tudok érteni☺ Én magam naponta elfogyasztok egyet. Nem tudok vele betelni. ☺
A népi gyógyításban 99! féle betegség gyógyítására használják.
A kókusz élettani hatásai:
– teljesértékű, tápegész
– feltölti a szervezetet energiával
– erősíti az immunrendszert
– gazdag , a szervezet számára életfontosságú vitaminokban, ásványianyagokban, antioxidánsokban.
– növeli a jó koleszterinszintet
– öregedésgátló
– hidratálja a szöveteket
– normalizálja a ph szintet
– szabályozza a vérkeringést, megakadályozza a vérrögök kialakulását
– emésztést segítő (bioaktiv enzimeket tartalmaz)
– gyorsítja az anyagcserét
– segíti a fogyást
– lugosít
– segíti a vesekövek feloldásáté s megakadályozza azok kialakulását
– semlegesíti a méreganyagokat
– megszabadítja a szervezetet a baktériumoktól, vírusoktól, gombáktól
– vizelethajtó
– erősíti a csontokat
– csökkenti a stresszt, depressziót, szorongást (tartalmaz riboflavint, pantoténsavat és tiamint)
– csökkenti és megelőzi a puffadást
– hidratálja, fiatalítja a bőrt és megvédi a fertőzésektől
– kókuszvíz rendszeres fogyasztásával a bőr fiatalos, egészséges, ragyogó marad, eltűnnek a ráncok és a pattanások
– kondicionálja, hidratálja, fényesebbé teszi a hajat, megszünteti a hajhullást, serkenti a hajnövekedést
– várandósoknak rendkívül ajánlott, erősíti a baba és az anya immunrendszerét.
– sportolás után nagyon ajánlott fogyasztani
– természetes módon pótolja a szervezetben az elektrolitot,
– megakadályozza a savasságot
– pótolja a szervezetben a sportolás alatt elvesztett folyadékot és ásványianyagokat
– megszünteti a görcsöket
Én mindig reggelire iszom vagy sportolás után.
A kókuszvíz gazdag káliumban, magnéziumban, kalciumban és elektrolitokban. A legjobb és legegészségesebb, természetes, cukormentes sportital. Nemcsak hidratál, hanem pótolja is az izzadás során elveszített ásványianyagokat.
Hogyan fogyasszuk a kókuszdiót?
A fiatal ivókókuszhoz általában adnak a boltokban szívószálat és egy kis bambusz botot, amivel ki lehet a diót fúrni. Ezzel azonban nem mindig sikerül lyukat fúrni rá, a szívószállal pedig nem lehet az egész kókuszvizet kiinni.
Én egy kis fúrógéppel 2 lyukat fúrok rá, a kókuszvizet pedig egy pohárba folyatom. Így biztos kijön belőle az egész.
Ezután a kókuszdiót egy nagy kés vagy fűrész segítségével felbontjuk. A dión általában található körben egy bevésés, ennek a mentén nagyon könnyű felnyitni.
A kókuszdió hűtőben hetekig eltartható, felnyitás után a belseje 1-2 nap alatt megsavanyodik.
A kókuszdióból egy kés segítségével nagyon könnyű kiszedni a kókuszhúst. A zöld , fiatal kókusz húsa nagyon lágy, zsíros. Elfogyaszthatjuk frissen is. Azonban nagyon finom kókuszpürét, kókusztejszínt és kókusztejet lehet készíteni, víz hozzáadásával. (itt nézheted meg a tejkészítő blogomat és videómat).
Kókuszvíz, kókusztej: Mi a különbség? Hogyan készítsd el?
A kókuszvízet és a kókusztejszínt sokan összetévesztik. A kókuszvíz a kókuszdió belsejében lévő, nagyon finom, enyhén kókusz ízű, átlátszó folyadék.
A kókusztejet mi magunk tudjuk elkészíteni kókuszhúsból víz vagy kókuszvíz hozzáadásával.
Kókusztej recept
A kókusztejhez 200 g kókuszt és 800 – 1000ml vízzel kell összeturmixolni, majd leszűrni. Az így kapott nyersvegán tejbe tehetsz bele csipet sót, és egy evőkanál napraforgó lecitint (emulgeálásra).
A szűrés után fennmaradt kókuszpürét fel lehet használni müzlibe, krémekbe vagy ki is lehet aszalni.
Így készítem el én a kókusztejet:
Kókuszreszelék és -chips
A kissé idősebb, keményebb kókuszhús kiválóan alkalmas kókuszreszelék és kókuszcsipsz készítéséhez. A kókuszhúst áztasd bele vízbe egy órára, hogy a barna hártyát könnyen le lehessen venni, majd egy S késes konyhairobottal nagyobb csipsz vagy apró pehely nagyságúra apritjuk. Aszalógépben 42 C fokon megaszaljuk (kb. 2-3 óra). A csipszet viheted magaddal, elrágcsálhatod, ha megéhezel. Sokat azonban nem ajánlatos belőle egyszerre enni, mert elég nagy a zsírtartalma. A pehellyel feldobhatod müzlidet, lazává, könnyűvé teszi a nyersvegán sütemények tésztáját.
Ha kókuszlisztet szeretnénk, akkor a szárazra aszalt pelyhet kávé vagy fűszerdarálón liszt finomságúra daráljuk. Ezt felhasználhatjuk sütemények alapjához és krémekhez.
A kókuszhúsából készül a kókuszolaj vagy kókuszzsír. Ez a kettő ugyanazt jelenti, a kókuszzsír ugyanis magasabb szobahőmérsékleten folyékony- , alacsonyabb hőfokon szilárdabb, zsírra emlékeztető halmazállapotú. Nagyon jól tűri a magas hőmérsékletet, ezért olajban sütéshez kiváló.
A kókuszolajat használhatjuk nyersvegán sütemény krémekhez, egyéb ételek készítéséhez.
Kókuszolaj: legjobb bőrápoló
A kókuszolaj a legjobb bio, adalékanyagmentes testápoló, tele természetes vitaminokkal, ásványianyagokkal. Fürdés után kevés vízzel masszírozd a bőrödbe.
A kókuszolaj iválóan használható fogkrémként is. Ehhez keverj 100 ml kókuszolajba egy kis kávéskanál szódabikarbónát ha akarod ízesítheted 1-2 csepp 100 % os esszenciális olajjal. (Ehhez ismerni kell az esszenciális olajok használatát. ). Máris van egy adalék-, fluorit mentes bio fogkrémed néhány Forintból, ami még táplálja is a fogínyedet.
Használhatod a kókuszolajat ugyanúgy, mint a hidegensajtolt – feketekömény olajat, szezám olajat, olivaolajat, napraforgó olajat zubogtatásra.
Reggelente vegyél a szádba ezek valamelyikéből egy keveset és zubogtasd kb. 15 percig a szádban, majd köpd ki és moss fogat. Figyelem, soha ne nyeld le. Méregtelenít , nagyon jól használható fogíny betegségek megelőzésében és kiegészítő gyógyításában.
Láthatjuk, hogy a kókusz felhasználásának csak a fantáziánk szab határt.
Ha teheted, javaslom, hogy naponta igyál meg egy kókuszlevet. Meg fogsz lepődni milyen jó hatással lesz az egészségedre, közérzetedre.
Én mindenesetre így teszek. Ha velem tartasz proszit, egészségedre ☺
2 hozzászólás a(z) “Kókusz, a sokoldalú csodanövény: Miért fogyaszd gyakran?” című bejegyzéshez
Köszönöm, nagyon érdekes dolgokat tudtam meg a kokuszrol, amiket eddig nem is hallottam vagy olvastam. Kifejezetten értékes info volt számomra. Én is nagyon szeretem, de ezentúl még tudatosabb fogyasztója leszek.🙂
Kedves László, örülök, hogy hasznos volt a cikk számodra. Köszönöm a kommentet.