Superfood sorozatomban ma az algákat szeretném bemutatni nektek. Nyugi nem arra a büdös zöld trutyira gondolok, ami a pocsolyában van, hanem olyasmire, ami finom és nagyban hozzájárul az egészségedhez, ha fogyasztod.
Miért fontos (nem csak) a vegánoknak algát enni?
Az algák évmilliók óta élnek a tengerekben , a tengeri tápláléklánc egyik alapja. A fotoszintézisre alkalmas növények nem rendelkeznek gyökerekkel, levelekkel és szövetekkel. Már a benszülöttek is előszeretettel fogyasztották.
Az algák az emberi táplálkozásban is jelentős szerepet kapnak, különösen a vegetáriánus és vegán táplálkozásban.
Miért fontos algát fogyasztanunk?
Az algákról legtöbb embernek a medence oldalán és a kád szélén lévö nyúlós, sikamlós gusztustalan fekete alga jut az eszébe.
Földünkön ma több, mint 25 ezer algafaj él.
Táplálkozásunkban legnagyobb szerepe a kék –(spirulina), zöld – (chlorella) a vörösalgának, és a kelpnek van.
Rendkívül nagy a vitamin, ásványianyag, nyomelem, fehérje- és klorofill tartalmuk, komplett , teljesértékű táplálékok. Százezer liter tengervíz hatóanyagát tartalmazza. Ezért használja a NASA is űrutazások alkalmával,hogy az űrhajósok lehető legnagyobb koncentrációban jussanak megfelelő tápanyagforráshoz az űrben.
A japánok évente fejenként átlagosan 10 kg algát fogyasztanak. Náluk a legmagasabb az átlag életkor (95 év!)
Az algák tápegészek, a sejtek számára a legkiválóbb táplálékok, melyek nemcsak táplálják, de méregtelenítik és védik is a sejteket.
Ennek tudatában már nem kérdéses, mennyire fontos fogyasztásuk, és nem csak a vegánoknak és vegetáriánusoknak.
Chlorella algát másnéven zöld algának is nevezik, legnagyobb mennyiségű klorofillt tartalmazó növény.
Nagyon jól méregtelenít, felbecsülhetetlen értéke, hogy megköti és kivezeti a szervezetünkben felhalmozódott nehézfémeket. Fontos fogyasztani a Chlorella algát azoknak, akiknek amalgám tömése van, mert az amalgámból a higany folyamatosan, kicsi adagokban leválik, ezzel terhelve a szervezetet.
Nagyon gazdag fehérjében (40-50 %), vitaminokban ( B1, B2, B6, B12, C, E ) és ásványianyagokban (magnézium, kalcium, vas, mangán, réz, kálium, kobalt, foszfor) és rostban.
Magas antioxidáns tartalmú, erősíti az immunrendszert, vírusölő. Egyensúlyba hozza a szervezet savbázis egyensúlyát. Segíti a vérképződést.
A chlorella teljes értékű fehérjeforrás 8 esszenciális aminosavat és omega 3 zsírsavat is tartalmaz.
Spirulina alga kékeszöld színű. Magas a klorofill tartalma , rendkívül magas a fehérjetartalma (60-70%!).
Gazdag vitaminokban és ásványianyagokban (kalcium, vas,natrium, réz, kálium,magnézium, mangán,, cink, foszfor, szelén).
Az algában található vitálanyagok több, mint 90 %!-ban felszívódnak-mivel a spirulina nedvesség hatására kolloid oldattá válik- ellentétben a táplálékkiegészítők felszívódásával, melyek alig érik el a 15-20 %-ot.
1g Spirulina tápértéke megegyezik 1kg zöldség tápértékével. Jelentős a B12 vitamin tartalma, mely háromszorosa a májnak.
Támogatja a szervezet méregtelenítési folyamatait, javítja a sejtanyagcserét., salaktalanít,, savtalanít, segít megelőzni a csontritkulást.
Vörös alga Nyugat-Európa magas ásvány tartalmú vizeiben található. Nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban (vas, magnézium, mangán, szelén, réz, cink, kobalt). Rendkívül magas a kalcium tartalma 34 %szerves kálcium található benne. Kutatások bizonyítják, hogy a szerves kálcium a vegyileg előállítotthoz képest 90 %- al jobban képes felszívódni.
A kalcium fontos szerepet játszik a csont- és izületi betegségek megelőzésében és kezelésében a szervezet gyengén lúgos kémhatásának fenntartásában.
Kalciumra van szüksége a fogaknak, a köröm és a haj egészséges növekedéséhez, a véralvadáshoz, az inzulin kiválasztáshoz, a szívizmok működéséhez.
A vörös algának a legmagasabb a sejtvédelmező asztaxantin tartalma.
Rendkívül hatékony védelmet nyújt a szabadgyökök ellen.
Kelp Egy tengeri hínár, hólyagmoszat, csomósmoszat néven ismert.
Írország, Grönland, Norvégia tengereiben őshonos.
A növény gyökérszerű, szárszerű és levélszerű képletekből áll. Színe barnás-sárgás. Bár sok klorofillt tartalmaz, a klorofill zöld színét elnyomja magas béta-karotin tartalma.Színező anyagai között található még fukoxantin és xantonillok.
A hínár jód – és káliumtartalma rendkívül magas, tartalmaz ezenkívül még kalciumot, niacint, karotint, magnéziumot, foszfort, vasat, mangánt, cinket, rezet, alginsavat, fucoidant.
Vitaminok közül B 2 tartalma jelentős.
Jó immunerősítő, megvédi a szervezetet a szabadgyökök ellen.
A hinárt használja a kozmetika ipar, mivel hatóanyagai védelmet nyújtanak az UVB sugarak káros hatásaitól.
A cukrász- és élelmiszeripar ételadalékként (sodium alginat), sűrítésre használja , a gyógyszeripar is sikeresen alkalmazza, elsősorban reflux esetén.
A sodium alginat leköti és meggátolja a radioaktiv stroncium belekből való felszívódását.(Y. Tanaka, D. Waldron-Edward, and S. C. Skoryna).
Magas jódtartalma miatt hatásos lehet fogyókúrában, hiszen az elhízás oka gyakra a pajzsmirigy alulműködés.
Mivel a jódot túl lehet adagolni, fontos kikérni endokrinológus véleményét.
Dunaliella Alga A dunaliella egyedülálló zöld mikro-alga, az egyetlen olyan növény, amely képes életben maradni ,olyan szélsőséges körülmények között, ahol a víz só-koncentrációja extrém magas.
Tartalmaz bétakarotint, A, B, E, D, C, vitaminokat, aminosavakat, proteineket, zsírsavakat, ásványianyagokat.
A Dunaleilla Bétakarotin tartalma 100 szor nagyobb, mint a sárgarépáé. Az alga luteint és bétakarotint 1:15 arányban tartalmaz, mely a szemek szempontjából a legideálisabb . Tudományosan bizonyított, hogy a Dunaleilla alga az egyik leggazdagabb mikro-elem és bétakarotin forrás, amit valószínűleg a szélsőséges körülményeknek köszönheti.
Miért fogyasszunk mikroalgákat?
A mikroalgákat a a WHO tökéletes tápláléknak minősítette.
Az algákban több, mint 4000! olyan , az emberi szervezet számára hasznos , beépíthető vegyület , molekula található , mely egyetlen más növényben sem.
Gazdagok vitaminban, ásványianyagokban, nyomelemekben, esszenciális aminosavakban (mind a 8 megtalálható benne), zsírsavakban, enzimekben , amely az emberi szervezetnek fontosak.
Nagyon jó fehérjeforrás a nyerstáplálkozásban. Segíti elérni az optimális testsúlyt.
Hogyan fogyasszuk a nyersvegán , élőtáplálkozásban az algákat?
A spirulina és chlorella algákat por alakban legjobb fogyasztani. Így teheted be legkönnyebben pl. a smoothiedba. Ezekből napi 5-10g az ajánlott mennyiség. Én váltakozva használom egyi nap az egyiket másik nap a másikat. A spirulinát és a chlorella algát a nyersételek természetes színezékének is használjuk.
A vörösalga kapható pehely és spagetti formában. Ezeket levesbetéteknek, vagy salátákba lehet használni, úgy , hogy előtte 15-30 percre be kell áztatni (pelyhet elég 15, a spagettt, mivel vastagabb 30 percre).
Ezen kívül használjuk még a Norit a nyers-vegán, élőtáplálkozásban. Ez az alapja a nyersvegán, élő sushinak, melyet rizs helyett pl. karfiol”rizzsel” és zöldségekkel töltünk meg. A wakame-t is sushi készítés előtt be kell áztatni.
Mivel az algáknak halhoz hasonló illatuk és ízük van (különösen a wakame és a spirulina) használhatjuk a nyers ételek halas ízesítésére.
A vörös algát a nyersételek sűrítésére szokás használni.
Fontos! Először csak kis adagokban fogyaszd az algákat, és csak fokozatosan érd el a javasolt adagot. Igyál napközben sok vizet, minimum 2 litert.
Az algák nagyon jó, természetes táplálékkiegészítők, de nem helyettesítik a gyógyszereket, bármilyen egészségügyi problémád van konzultálj orvosoddal!